Interpelacja nr 1282

do ministra edukacji narodowej

w sprawie konieczności wdrożenia ogólnopolskiego programu zwalczania przemocy w szkołach

Zgłaszający: Katarzyna Osos

Data wpływu: 07-01-2020

Panie Ministrze!

Wiele badań wskazuje, że blisko połowa uczniów doświadczyła wyśmiewania i poniżania. Co trzeci uczeń bał się iść na lekcje z powodu dokuczania mu przez innych albo z uwagi na złą atmosferę w klasie. Sondaże potwierdzają, że najczęstszą formą cyberprzemocy jest szerzenie plotek – 31 proc. rodziców twierdzi, że dotknęło to ich dzieci. Co czwarte dziecko lub nastolatek doznali przykrości z powodu publikowania w sieci ośmieszających ich filmików, zdjęć czy innych treści. Co siódme dziecko było nękane wiadomościami, a w co ósmym przypadku ktoś rozsyłał ich wstydliwe zdjęcia, a aż 9 proc. dzieci spotkało się z groźbami w Internecie. W szkołach dochodzi do aktów agresji wówczas, gdy obie strony konfliktu mają podobną siłę, natomiast w sytuacji gdy brak jest równowagi sił, to już mamy do czynienia z przemocą. Ważne jest to, że mamy zjawisko zdiagnozowane, że są podejmowane konsekwentne działania na wielką skalę.

Jako przykład podaję Global Dignity Poland oraz Fundację Świadomego Rozwoju, które przygotowały materiały edukacyjne dla nauczycieli, rodziców i uczniów, które mogą pomóc poradzić sobie w sytuacji zetknięcia się z problemem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Materiały zostały opracowane w oparciu o wyniki ogólnopolskiego badania „Wilki i owce w Internecie, czyli raport na temat hejtu wśród młodzieży” przeprowadzonego przez firmę badawczą IQS. Są też wzorcowe przykłady lokalne – w ośmiu żarskich szkołach (woj. lubuskie) przeprowadzono nauczycieli, rodziców i uczniów przez pilotażowy program „Ogarnij hejt”. Celem programu było wskazanie sposobów zapobiegania cyberprzemocy, ale i przekazanie wiedzy, jakie konsekwencje ona niesie.

Przytoczone przykłady zasługują na pochwałę, ale rodzą się pytania, na które proszę o odpowiedź:

  1. Jakie ogólnopolskie programy dotyczące walki z cyberprzemocą i hejtem realizuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?
  2. Jaka jest według resoru skala zjawiska hejtu w szkołach i jakie są efekty działań ministerstwa mające na celu ograniczenie tego bardzo niepokojącego zjawiska?
  3. Czy ministerstwo zamierza wprowadzić ogólnopolski program zwalczania cyberprzemocy i hejtu w szkołach? Jeżeli tak, to jakie są jego założenia?

Z wyrazami szacunku

Poseł Katarzyna Osos