Slovenský balík reforem z minulého roku obsahuje rozsáhlou novelu zákona o odborném vzdělávání a přípravě. Zákonodárci se mimo jiné zaměřili na usnadnění vstupu podniků do duálního systému odborného vzdělávání.

Ilustrační foto

Legislativní balík reforem přijatý parlamentem v říjnu 2021 obsahuje rozsáhlou novelu zákona o odborném vzdělávání a přípravě. Kromě odstranění nedostatků novely tohoto zákona z roku 2018 se zákonodárci zaměřili na usnadnění vstupu podniků do duálního systému odborného vzdělávání a přípravy, a to zejména snížením související administrativní zátěže. Novela také přináší dvě systémové změny.

Nadpodniková vzdělávací centra

S ohledem na omezené možnosti podniků (zejména těch malých a méně výkonných) poskytovat praktické vyučování na pracovišti a v návaznosti na výzvu odborníků rozšířit duální systém byl zaveden institut nadpodnikového vzdělávacího centra pro podniky, které již praktické vyučování nabízejí.

Nová nadpodniková vzdělávací centra by měla umožnit rozšíření učení na pracovišti tím, že nabídnou praktické vyučování žákům, kteří podepíšou učební smlouvu s jiným malým nebo středním podnikem nebo s osobou samostatně výdělečně činnou. Slovenská nadpodniková vzdělávací centra se však liší od podobně se nazývajících center v jiných zemích.

Titul nadpodnikového vzdělávacího centra získají podniky nabízející duální odborné vzdělávání po schválení příslušným sektorovým zmocněncem – tj. profesními zaměstnavatelskými organizacemi pověřenými zastupováním zájmů zaměstnavatelů v oblasti odborného vzdělávání a přípravy a v hospodářském odvětví. Podniky dále musí splňovat zákonné požadavky, jako je mít strategii pro zajištění kvality odborného vzdělávání a přípravy, být relevantní pro potřeby trhu práce a zároveň splňovat kritéria, která autonomně stanovuje příslušný sektorový zmocněnec.

Tyto požadavky by však neměly vést k další administrativní zátěži nebo se stát překážkou pro žáky, kteří mají smlouvu s jiným podnikem. Model zajišťování kvality a metodika pro rozvoj strategie zajišťování kvality odborného vzdělávání a přípravy ještě nejsou zavedeny. Legislativa nepočítá s podporou ani s finančními pobídkami pro podniky, které chtějí zakládat nadpodniková centra.

Rada zaměstnavatelů pro odborné vzdělávání a přípravu

Ministerstvo školství změnilo název Rady zaměstnavatelů pro systém duálního vzdělávání na základě jejího návrhu na Radu zaměstnavatelů pro odborné vzdělávání a přípravu. Původně tento zastřešující orgán koordinoval aktivity sektorových zmocněnců v duálním systému odborného vzdělávání a přípravy. Nejdůležitějším úkolem Rady doposud bylo koordinování akreditací podniků poskytujících vzdělávání v souladu s požadavky státu na prostory, vybavení a materiál.

Činnost Rady se rozšířila na celý systém sekundárního odborného vzdělávání a přípravy, například může více ovlivňovat maximální počty nových uchazečů pro každou školu a vzdělávací program. Sektoroví zmocněnci mají nyní také ze zákona nárok na roční dotace ze státního rozpočtu na svou činnost.

Sektoroví zmocněnci a Rada zaměstnavatelů pro odborné vzdělávání a přípravu budou monitorováni z hlediska výdajů a výkonu. Očekává se, že budoucí novela zákona o odborném vzdělávání a přípravě bude řešit toto téma i otázku kapacit sektorových zmocněnců.


Přeložila Aneta Vencovská

Slovakia: reform legislation package for better VET [online]. Cedefop, 30/11/2021 [cit. 2022-05-03]. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/news/slovakia-reform-legislation-package-better-vet

Foto od Gabrielle Henderson na Unsplash


Chcete vědět, co vás v budoucnu čeká na trhu práce a jaké dovednosti budou v budoucnu potřeba? Zajímá vás budoucnost odborného vzdělávání a možné scénáře jeho vývoje?

Přihlaste se k odběru newsletteru a už vám žádná novinka neunikne. Přečtěte si již vydané novinky z Evropy a prozkoumejte, čím se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika

Další aktuality

25. duben 2024

Zveme vás na mezinárodní konferenci pro budoucnost neformálního a formálního vzdělávání

Nenechte si ujít mezinárodní konferenci v Plzni o vzdělávání, které baví žáky. Hlavními tématy budou generace Z, její silné stránky a potřeby, mindset a motivace žáků a učitelů, wellbeing a práce s nadanými v rámci heterogenního kolektivu.

Číst více

23. duben 2024

Společný evropský referenční rámec pro jazyky – praktické rady pro efektivní využití

Zveřejnili jsme český překlad aktualizované kapitoly publikace CEFR zaměřené na tvorbu deskriptorů s důrazem na plurilingvní a plurikulturní kompetence.

Číst více

22. duben 2024

Ocenění za úřednický čin roku 2023 míří také k nám

Z prvního ročníku projektu Úřednický čin roku vzešlo jedenáct oceněných. U odborné poroty zabodoval v kategorii Týmová podpora také tým designu služeb NPI ČR, vedený Matějem Bacovským.

Číst více

02. duben 2024

Zahájili jsme veřejnou konzultaci rámcových vzdělávacích programů

NPI ČR předkládá k veřejné konzultaci výsledky práce odborných pracovních skupin, které se zabývaly revizí Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání.

Číst více

21. březen 2024

Probíhají první setkání Národního metodického kabinetu

V březnu probíhají první setkání všech sekcí Národního metodického kabinetu, mezi jejichž hlavní úkoly patří spoluvytváření kurikula, poskytování zpětné vazby z terénu, formulace metodických doporučení pro územní kabinety a poskytování konkrétní metodické podpory.

Číst více